LifeFree.pl

Ryszard Kulik

Ryszard Kulik
Imię i nazwisko: Ryszard Kulik Profesja: Trener

Doświadczenie:

Specjalizuje się w prowadzeniu treningów interpersonalnych na procesie, w ramach których wypracował unikatową formułę pracy z grupą. Ma za sobą ponad 4200 godzin tego rodzaju szkoleń. Poza tym specjalizuje się w prowadzeniu grup w obszarze ekopsychologii i głębokiej ekologii.  Jest autorem książek dotyczących relacji człowiek – natura, w których łączy perspektywę psychologiczną, duchowa i ekologiczną, m.in. „Odkrywanie natury”, „Stąpając mocno po Ziemi”, czy „Człowiek wobec natury”.  Współpracuje z takimi organizacjami jak Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Klub Gaja, Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego Meritum, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”

Obszary zainteresowań i metody pracy:

Prowadząc warsztaty i treningi z obszaru ekopsychologii i głębokiej ekologii wykorzystuje przyrodę i zajęcia w lesie jako źródło głębokiej inspiracji. Jego misją jest towarzyszenie człowiekowi w procesie przekraczania oddzielenia od samego siebie, innych ludzi i przyrody. 

Inspiracje:

Jest zapalonym rowerzystą i włóczykijem, miłośnikiem dzikości i prostego życia poza głównym nurtem cywilizacji. Najwięcej o sobie i świecie nauczył się przebywając samotnie w dzikich miejscach oraz śpiąc w lesie, pod gołym niebem.

Tagi

Artykuły

Ziemia - mój jedyny dom: Powietrze, czyli mój oddech

Ziemia - mój jedyny dom: Powietrze, czyli mój oddech

Rozwój
niedziela, 28 marca 2021, 19:30
Tutaj na Ziemi, w naszym jedynym domu powietrza starczy dla wszystkich. Ten najcenniejszy z darów nic nie kosztuje, ponieważ jedyną zapłatą jest twój wydech, na który czekają zielone rośliny. Korzystaj więc z powietrza żyjąc pełną piersią.
Ziemia - mój jedyny dom: Ziemia, czyli moje ciało

Ziemia - mój jedyny dom: Ziemia, czyli moje ciało

Rozwój
środa, 10 marca 2021, 07:28
Ziemia pod naszymi stopami ciągle uczy nas tego, że nie ma się czego bać, bo jakkolwiek odchodzimy w końcu z tego świata, to prawdę mówiąc nigdy go nie opuszczamy.
Odkrywanie natury: Czym są podróże i dlaczego ludzie podróżują?

Odkrywanie natury: Czym są podróże i dlaczego ludzie podróżują?

Rozwój
niedziela, 28 lutego 2021, 13:13
Może watro, jakkolwiek wydaje się to być szalone i niemożliwe zacząć dostrzegać coś, co trzeba chronić i pielęgnować w najbliższej okolicy. Powoli odkrywać i na nowo uczyć się własnego miejsca: starych drzew, zdziczałych parków, zapomnianych stawów...
Odkrywanie natury: Czy technika uratuje świat?

Odkrywanie natury: Czy technika uratuje świat?

Rozwój
niedziela, 14 lutego 2021, 11:05
Świadomość tego, jak niewiele wiemy o cudzie życia na naszej planecie chroni nas przed arogancją i jednocześnie przed nieuzasadnionym przekonaniem, że technika uratuje świat.
Ziemia - mój jedyny dom: Odpady

Ziemia - mój jedyny dom: Odpady

Rozwój
niedziela, 07 lutego 2021, 13:21
To, co produkujemy i co ostatecznie okazuje się niepotrzebne, jak w lustrze odbija nasz własny obraz, w którym stawiamy siebie poza światem przyrody.
Odkrywanie natury: Czym jest wolność?

Odkrywanie natury: Czym jest wolność?

Rozwój
niedziela, 24 stycznia 2021, 17:14
Gdy identyfikujemy się z nadrzędną całością, to otwiera się taka przestrzeń wolności, o której nasze małe „ja” śnić nigdy nie mogło. To prawdziwa wolność od przymusu bycia wolnym.
Ziemia - mój jedyny dom: Bioróżnorodność

Ziemia - mój jedyny dom: Bioróżnorodność

Rozwój
niedziela, 24 stycznia 2021, 16:58
Dramatycznie spadająca bioróżnorodność jest naszą własną agonią, ponieważ istniejąca sieć życia stanowi warunek przetrwania naszego ludzkiego świata.
Odkrywanie natury: Czy przyrodzie należy pomagać?

Odkrywanie natury: Czy przyrodzie należy pomagać?

Rozwój
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 18:19
Większość z nas prawdopodobnie odpowie, że tak. Prawie każdy człowiek kocha przyrodę i stara się jej jakoś pomagać. A jednak z pomaganiem należy obchodzić się bardzo ostrożnie!
Odkrywanie natury: Czym jest ciało?

Odkrywanie natury: Czym jest ciało?

Rozwój
poniedziałek, 28 grudnia 2020, 22:35
Ciało jest czymś co posiadamy. Mówimy przecież „moje ciało”, „moja noga”, czy „moja głowa”. Ale kim jest ten, który posiada? Jakoś intuicyjnie wierzymy, że jesteśmy gdzieś, w jakimś nieokreślonym centrum, skąd zawiadujemy całym naszym ciałem...
Odkrywanie natury: Kim jest dzikus?

Odkrywanie natury: Kim jest dzikus?

Rozwój
poniedziałek, 28 grudnia 2020, 21:39
Dzikus to barbarzyńca, prymityw, ktoś nieokiełznany, brutalny, pełen agresji i pozbawiony hamulców. To ktoś, kogo trzeba się wystrzegać i unikać. Najlepiej go ucywilizować. A jeśli nie, to koniecznie zamknąć w klatce. I kontrolować!
Jasna i ciemna strona mocy. Holistyczne Szkice Trenerskie

Jasna i ciemna strona mocy. Holistyczne Szkice Trenerskie

Rozwój
piątek, 27 lipca 2018, 14:18
Jako ludzie podążamy za tym, co dobre. Lgniemy do komfortu oraz pozytywnych aspektów relacji z innymi ludźmi. Chcemy być uśmiechnięci i przeżywać radość. I najlepiej jeśli ten stan będzie trwał w niezmienności.
Złość czy agresja? Holistyczne Szkice Trenerskie

Złość czy agresja? Holistyczne Szkice Trenerskie

Rozwój
środa, 07 marca 2018, 14:18
Na najbardziej podstawowym poziomie złość jest komunikatem, jak reaguję na twoje zachowanie. Ten komunikat może być wyrażony w sposób zupełnie nieagresywny [...]. Tak czy owak złość jest niewinna.
O naturze oddzielenia

O naturze oddzielenia. Holistyczne Szkice Trenerskie

Rozwój
wtorek, 27 lutego 2018, 00:18
W procesie grupowym manifestuje się to przede wszystkim jako opór przed wejściem w bieżące doświadczenie. Zamiast tego mamy do czynienia z próbą utrzymania bezpiecznego z pozoru status quo.
Wrażliwe „Ja”

Wrażliwe „Ja”. Holistyczne Szkice Trenerskie

Rozwój
wtorek, 27 lutego 2018, 00:19
Lęk zawsze związany jest ze strukturą ja. Ta zaś ukształtowała się jako zespół strategii chroniących nas przed cierpieniem. W tym znaczeniu ja służy jako zbroja oddzielająca nas od rzeczywistości grożącej nam zranieniem.
Ludzie mają ograniczone zaufanie do mądrości procesu

Zaufanie do mądrości procesu. Holistyczne Szkice Trenerskie

Rozwój
wtorek, 27 lutego 2018, 18:47
Proces grupowy nic sobie nie robi z naszych myśli – jego domeną jest obejmowanie w szerokiej perspektywie wszystkiego, co znajduje się w orbicie życia grupy. A myśl trenera to zaledwie ziarenko piasku wobec rozległej plaży zjawisk grupowych…
Jest to, co jest

Jest to, co jest. Holistyczne Szkice Trenerskie

Rozwój
poniedziałek, 26 lutego 2018, 18:19
Każde zjawisko czemuś służy i wpisuje się w nieustanny proces równoważenia się energii grupowej. W tym znaczeniu to, co jest – jest konieczne. Gdyby mogło być coś innego, to by było. Jeśli nie jest, to znaczy tylko, że nie jest.
Ostatecznym celem procesu grupowego jest równowaga

Proces grupowy. Holistyczne Szkice Trenerskie

Rozwój
poniedziałek, 26 lutego 2018, 15:19
Ostatecznym celem procesu grupowego jest równowaga. Rzeczywiście wydaje się, że mądrość procesu grupowego opiera się na podstawowym dążeniu do równowagi.
Kiedy trener popełnia błąd?

Kiedy trener popełnia błąd?

Rozwój
środa, 24 stycznia 2018, 20:18
Myśląc o procesie grupowym w wymiarze holistycznym widzimy, że zachowania poszczególnych uczestników grupy są nie tylko związane z ich wewnętrznymi dyspozycjami, ale przede wszystkim odzwierciedlają ducha samej grupy.
Szczęśliwe świnie

Motywowanie

Rozwój
wtorek, 17 lipca 2018, 13:42
Jak zmotywować pracownika? W jaki sposób sprawić, by dzieci miały motywację do nauki? Jak samemu zmusić się do zrobienia tego, co jest do zrobienia? Co ma wspólnego motywacja ze świniami?
Lustro

Holistycznie pracować z ludźmi… czyli jak?

Rozwój
poniedziałek, 08 stycznia 2018, 21:33
Zgodnie definicją Słownika języka polskiego holizm oznacza „pogląd głoszący, że zjawiska tworzą układy całościowe”. Kluczowym określeniem jest więc „całość”. Co się pod nim kryje? Chciałoby się powiedzieć – wszystko!
Czym jest oddychanie?

Czym jest oddychanie?

Rozwój
piątek, 15 grudnia 2017, 14:11
Oddech jest pomostem między oddzielonym umysłem a sferą duchową. W tym sensie oddech też jest ważnym nauczycielem wskazującym na samą istotę życia i na podstawową naturę rzeczywistości.
Czym jest ciało

Czym jest ciało?

Rozwój
wtorek, 17 lipca 2018, 13:40
Między ciałem a dziką przyrodą jest bardzo ścisły związek. Jakby na to nie patrzeć, ciało jest najbliższym nam kawałkiem dzikiej przyrody. Łączy nas z całym wszechświatem, bowiem składa się z materii, tej samej co gwiazdy, drzewa, rzeki i zwierzęta.
Czym jest chodzenie

Czym jest chodzenie i jaki jest z niego pożytek?

Rozwój
wtorek, 17 lipca 2018, 13:41
Chodzenie po ziemi jest codziennym i najprostszym praktykowaniem swojej intymnej relacji z Matką Ziemią, jest rytuałem, który jeśli stosowany jest świadomie i uważnie pozwala na dostrojenie się do właściwej perspektywy swojego ciała, a następnie ziemi.
Wiedza

Wiedza

Rozwój
środa, 13 grudnia 2017, 15:59
Czy wiedza gwarantuje, że posiadamy wszystko, co niezbędne, by działać z odpowiednim skutkiem? Wątpię. Ileż to razy wiedziałem, co należy zrobić, a tego nie robiłem? Ileż to razy informacje zamieniały się w martwą literę, grzebiąc ambitne plany?
Pieniądze i motywacja wewnętrzna

Pieniądze i motywacja wewnętrzna

Recenzje
wtorek, 17 lipca 2018, 13:39
Bycie trenerem to naprawdę dobry fach. Część osób wchodzi do branży, ponieważ najzwyczajniej lubi pracować z ludźmi, dzielić się sobą, swoim doświadczeniem, umiejętnościami i wiedzą.
BB widok z Koziej Góry

Nauczyć się cierpieć

Rozwój
wtorek, 17 lipca 2018, 13:38
Pracując z ludźmi w obszarze rozwoju osobistego, stawiamy sobie rozmaite cele. Czy jest coś, co je łączy? Jak te cele zakorzenione są określonej wizji rzeczywistości, w sposobie myślenia o człowieku, o sobie samym? Czego ludzie pragną najbardziej?
Twoja misja

Twoja misja

Rozwój
wtorek, 17 lipca 2018, 13:37
Powody, dla których wykonuje się zawód trenera, są rozmaite. Można je podzielić generalnie na dwie kategorie. Pierwsza związana jest z osobistymi motywami. Druga dotyczy rzeczywistości zewnętrznej.
Trener pracuje sobą

Trener pracuje sobą

Rozwój
czwartek, 30 listopada 2017, 18:42
Niezależnie od posiadanej orientacji teoretycznej, stosowanych technik, czy wyuczonych procedur każdy trener zawsze pracuje sobą.
Pogoń za szczęściem

Pogoń za szczęściem

Inspiracje
czwartek, 30 listopada 2017, 18:45
Czy ktoś nie pragnie być szczęśliwy? We współczesnej kulturze zachodnioeuropejskiej szczęście stało się prawdziwym imperatywem.
Po drugiej stronie

Po drugiej stronie

Rozwój
wtorek, 17 lipca 2018, 13:28
Jakie jest podstawowe prawo rzeczywistości? Biorąc pod uwagę odkrycia współczesnej fizyki, skłonny jestem sformułować to prawo w sposób następujący: wszystko ma swoją drugą stronę.
Kompetencje psychospołeczne

Kompetencje psychospołeczne

Rozwój
wtorek, 17 lipca 2018, 13:28
Żyjemy w świecie, w którym szczególnie nagradzane są różnorodne umiejętności zawodowe. Posiadanie talentu, czy bycie specjalistą w określonej dziedzinie gwarantuje miejsce na rynku pracy i godziwe wynagrodzenie. Dobry fach to podstawa.
Kompetencje psychospołeczne

Gruszki na wierzbie czyli oświecenie w weekend

Recenzje
wtorek, 17 lipca 2018, 13:27
Rynek usług szkoleniowych to prawdziwa wolnoamerykanka. Dotyczy to przede wszystkim szkoleń z zakresu umiejętności miękkich realizowanych poza obszarem biznesowym. W szkoleniach biznesowych bowiem firmy zainteresowane są bardzo konkretnymi i precyzyjnie za

Wydarzenia

Odkrywanie Natury – warsztat ekopsychologiczny

Odkrywanie Natury – warsztat ekopsychologiczny

Warsztaty
2018-09-02 - 2018-09-06
Wielu z nas żyje w nieustannym pędzie z poczuciem bycia w pułapce i przelewającym się przez palce życiem. Tracimy głęboki kontakt z samym sobą, z innymi oraz otaczającą nas przyrodą. Często powtarzamy, że czas się zatrzymać i rozeznać się w tym, o co tak naprawdę w życiu chodzi. O co nam chodzi?
Najważniejsza wiadomość w historii ludzkości. Co z nią zrobisz?

Najważniejsza wiadomość w historii ludzkości. Co z nią zrobisz? Wstęp wolny

Inne
2018-03-06
Zapraszamy do udziału w pierwszym sezonie cyklu otwartych spotkań z ekologią, filozofią i psychologią "Spotkania z ekopsychologią - Karmnik Reaktywacja". Spotkania będą dotyczyły najbardziej palących problemów współczesnego świata, które naszym zdaniem wymagają namysłu filozoficznego. Zapraszamy na pierwszy epizod tego sezonu poświęcony dyskusji o emocjach w związku ze stanem Ziemi oraz o tym jak ekopsychologia może pomóc w przekraczaniu rozpaczy Wstęp wolny.
Krąg Świadomości Ciała – wspólnota integralna

Ugruntowanie i zakorzenienie w ciele

Warsztaty
2018-01-27 - 2018-01-28
I Warsztat wprowadzający do cyklu spotkań Kręgu Świadomości Ciała. Przeniesiemy swoją uwagę z umysłu na ciało po to, by mocniej się w nim osadzić, rozpoznać jego potrzeby i funkcje oraz doświadczyć głębokiego połączenia z życiową energią. Źródło życia bije w naszym ciele, jest wibracją, przepływem, ciepłem, gracją i lekkością. Żeby tego doświadczyć, trzeba zejść do samego dołu, stanąć mocno na ziemi i ugruntować się oraz połączyć z tym, co żywe.
Trening uważności w relacjach

Trening uważności w relacjach

Warsztaty
2018-07-03 - 2018-07-08
Celem treningu uważności jest pogłębienie rozumienia siebie w relacjach z innymi ludźmi, sobą samym i światem. Dzięki temu treningowi zobaczysz się w lustrze świadomości innych ludzi, uzyskasz wgląd w to, czego sam nie jesteś w stanie zobaczyć, skupiając się na codziennym życiu. Na treningu zetkniesz się z tą częścią Ciebie, która domaga się uwagi, a na co dzień dostaje jej zbyt mało. Poznasz więc siebie lepiej, uzyskasz wskazówki pomagające zmniejszyć codzienne trudności w kontakcie ze sobą i z innymi.
Balon

Holistyczna Szkoła Trenerów

Warsztaty
2018-01-23 - 2018-01-26
Warsztat otwarty "Holistyczna Szkoła Trenerów" w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.